چگونه آپارتمان با موقعیت شمالی را از موقعیت جنوبی تشخیص دهیم؟

حتما بارها و بارها نام آپارتمان شمالی و جنوبی را شنیده‌اید. اما چگونه آپارتمان شمالی را از جنوبی تشخیص دهیم؟

آپارتمان؛ اولویت اول برای سکونت

در حال حاضر به دلایل مختلفی از جمله رشد قابل توجه جمعیت، هزینه بالای زندگی، امنیت بیشتر و…، سکونت در آپارتمان نسبت به زندگی در خانه‌های ویلایی طرفداران بیشتری دارد و بیشتر مردم انتخاب آپارتمان را اولویت اول برای سکونت می‌دانند.

اگر زندگی در آپارتمان را انتخاب کردید، نکته مهمی را باید مد نظر قرار دهید که توجه به آن تاثیر قابل توجهی در کیفیت زندگی خواهد داشت و آن نکته شناخت و توانایی تفکیک آپارتمان شمالی از آپارتمان جنوبی است.

  • شاید این سوال مطرح شود که چه نیازی به تشخیص آپارتمان شمالی از جنوبی است؟
  • و در ادامه ممکن است این سوال ایجاد شود که چگونه می‌توان آپارتمان شمالی را از جنوبی تشخیص داد؟

در پاسخ به سوال اول کافی است تحقیقی هر چند اجمالی در مورد مزایا و معایب هر کدام از آپارتمان‌ شمالی و آپارتمان جنوبی داشته باشیم.

همانگونه که می‌دانید هر کدام از انسان‌ها خصایص و خلق‌ و خوی خاص و مختلفی دارند که قطعا موقعیت محل سکونت آن‌ها، می‌تواند تاثیر مستقیمی در داشتن لحظاتی سرشار از آرامش یا برعکس زمان‌هایی پر از خستگی و اضطراب بگذارد.

به همین دلیل بهتر است با توجه به شرایطی که داریم، چه از لحاظ خلق و خوی و چه از لحاظ مالی، ابتدا تحقیقی در مورد آپارتمان‌ شمالی و جنوبی داشته باشیم و بهترین گزینه را برای سکونت انتخاب کنیم.

برای پاسخ به سوال دوم نیز کافی است با کارشناسان معتبر در صنعت ساخت و ساز مشورت کنیم یا از مشاوره‌ معماران و افراد خبره در این زمینه استفاده کنیم.

تشخیص ساختمان‌ های شمالی از جنوبی

نخستین گام برای آن که بتوانیم به درستی آپارتمان شمالی را از جنوبی تشخیص دهیم، آشنایی با جهت‌های اصلی جغرافیایی است. البته پیش از آن باید ساختمانی را که واحدهای آپارتمانی در آن‌ها احداث شده است، از لحاظ شمالی یا جنوبی بودن، ارزیابی کنیم.

ابزار مختلفی می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. به عنوان مثال اپلیکیشن‌های جهت‌یابی که به راحتی می‌توان روی گوشی‌های هوشمند نصب کرد، گزینه مناسبی برای تشخیص جهت‌های جغرافیایی است.

خوشبختانه اکثر اعضای خانواده از این گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند و به راحتی در هر خانواده‌ای یافت می‌شود.

راه دوم برای تعیین جهت جغرافیایی، کمک گرفتن از خورشید است. همانگونه که می‌دانید خورشید از شرق طلوع کرده و از غرب غروب می‌کند.

اگر صبح دست راست خود را به سمت خورشید بگیرید، شمال را در مقابل خود، غرب را در چپ و جنوب را در پشت سر خود خواهید داشت. شرق نیز همان سمتی است که دست خود را به سمت خورشید گرفته‌اید.

حال اگر بخواهید بدانید ساختمان مورد نظر شما شمالی است یا نه، کافی است با توجه به راهکاری که برای تشخیص جهت جغرافیایی بیان شد، استفاده کنید.

درواقع اگر ساختمان در جهت شمال کوچه یا خیابانی که در آن واقع است، قرار دارد، ساختمان شمالی است. در این صورت باید ساختمان روبه‌روی شما قرار داشته باشد.

پر واضح است که تمامی ساختمان‌هایی که پشت سر شما قرار دارد و در سمت جنوب کوچه یا خیابانی که در آن واقع است، قرار گرفته است، ساختمان جنوبی است.

ویژگی‌ های آپارتمان شمالی و جنوبی در ساختمان شمالی

آپارتمان شمالی در ساختمان شمالی

اگر ساختمان شمالی باشد، واحدهای شمالی در سمت پشت ساختمان قرار دارد. این نوع واحدها به دلیل قرارگیری در پشت ساختمان نورگیری کمتری دارد و به نسبت دیگر واحدها تاریک‌ تر است. همچنین واحدهای شمالی در ساختمان‌های شمالی از لحاظ قیمت پایین‌تر از سایر واحدها است.

اگر ساختمان شمالی باشد و در هر طبقه دو واحد ساخته شده باشد، واحدهایی که در پشت قرار دارد و به اصطلاح به آن‌ها واحدهای شمالی گفته می‌شود دارای پنجره‌هایی با ارتفاع کم است و همین مسئله باعث نور کم واحد شمالی می‌شود.

حال اگر معمار به دلیل مشرف نبودن واحد به ملک‌های دیگر، با درنظر گرفتن ارتفاع بالا برای پنجره و ساخت تراس (بالکن)، پشت پنجره که معمولا بین ۸۰ سانتی‌متر تا یک متر است، باعث می‌شود که واحد دارای نورگیر خوبی باشد ولی متاسفانه چشم‌انداز مناسبی نخواهد داشت.

اما در عین حال در واحدهای شمالی نسبت به دیگر واحدها، از سر و صدا و آلودگی صوتی خبری نیست. همچنین گرد و غبار نیز در این واحدها بسیار کم است و خانم‌ها را هنگام تمیز کردن خانه کمتر به زحمت خواهد انداخت.

معمولا قیمت آپارتمان شمالی نسبت به آپارتمان جنوبی کمتر است ولی اگر آپارتمان شمالی باشد و در هر طبقه از ساختمان فقط یک واحد آپارتمان وجود داشته باشد، در این صورت این آپارتمان‌‌ها برخوردار از نور خوب و بهره‌مند از اتاق‌ خواب‌هایی نورگیر است.

آپارتمان جنوبی در ساختمان شمالی

آپارتمان‌های جنوبی در ساختمان‌های شمالی، همان واحدهای به اصطلاح سر جلو است که رو به آفتاب قرار دارد و پنجره‌هایی که در آن‌ها ساخته می‌شود، بزرگ‌تر است. نورگیری در آپارتمان‌ جنوبی نسبت به آپارتمان شمالی که در پشت ساختمان قرار دارد، بیشتر است.

هرچند آپارتمان جنوبی در ساختمان شمالی دارای نورگیری خوبی است، ولی سر و صدا و گرد و غبار به دلیل وجود پنجره‌های بزرگ و سرجلو بودن واحد، زیاد است و اگر به محیطی ساکت و بدون آلودگی صوتی احتیاج دارید، بهتر است از تهیه آپارتمان جنوبی در ساختمان‌های شمالی خودداری کنید.

در مورد قیمت نیز آپارتمان‌ جنوبی در ساختمان شمالی نسبت به آپارتمان شمالی گران‌تر خرید و فروش می‌شود.

آپارتمان شمالی در ساختمان جنوبی

اگر آپارتمان‌ مورد نظر شما در ساختمان جنوبی ساخته شده باشد، باید پیش از خرید یا رهن این آپارتمان، به ویژگی‌ها و معایب این نوع ساختمان‌ها آگاه شوید.

ساختمان‌های جنوبی از لحاظ نورگیر بودن نسبت به ساختمان‌های شمالی وضعیت مناسبی ندارد. حیاط در پشت ساختمان قرار دارد و از کوچه یا خیابان مستقیم داخل ساختمان می‌شوید و به اصطلاح در به ساختمان است.

در ساختمان‌های جنوبی، آپارتمان شمالی سمت میلان است و نسبت به آپارتمان جنوبی که به سمت حیاط است، محبوبیت کمتری دارد.

هرچند نباید از این نکته غافل شد که تفاوت چندانی بین آپارتمان‌های جنوبی و شمالی در ساختمان‌های جنوبی وجود ندارد و از لحاظ قیمت نیز فرق زیادی با هم نخواهد داشت.

بد نیست بدانید که آپارتمان‌ جنوبی در این ساختمان‌ها، نورگیری بهتری دارد و بیشتر خریداران ترجیح می‌دهند تا واحد جنوبی که به سمت حیاط است را خریداری کنند.

اما در کل خرید و فروش آپارتمان‌ هایی که در ساختمان‌های جنوبی ساخته شده است، بیشتر به سلیقه مشتری بستگی دارد و از لحاظ مزایا یا معایب، تفاوت محسوسی با هم ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.