مایکل فلپس سایه ای از یک اَبَر انسان ؛ بیوگرافی دارندهٔ ۲۸ مدال المپیک

بیوگرافی - مایکل فلپس سایه ای از یک اَبَر انسان ؛ بیوگرافی  دارندهٔ ۲۸ مدال المپیک

مایکل فلپس با این میزان موفقیت و کسب قهرمانی برای کسی که تا هفت سالگی از بردن سر در آب وحشت داشت تصورش سخت است؛ قطعا اولین قهرمانی فلپس در مبارزه و غلبه ش بر ترس بود که باعث شروع موفقیت های بعدی او شد.

ویتنی خواهر مایکل طی مصاحبه ای از دو حقیقت در زندگی برادرش پرده برداشت تا جهان این اعجوبه ورزش را بیشتر بشناسد. ویتنی اعلام کرد که گرچه مایکل شنا کردن را از ۵ سالگی شروع کرد، اما تا پایان هفت سالگی از بردن سر زیر آب وحشت داشت و این دلیل قدرت و مهارت او در شنای کرال پشت است که شناگر سرش را از آب بیرون نگه می دارد. خواهر مایکل شنا کردن او و برادرش نوعی تلاش برای دوری و فراموشی دعواهای خانوادگی پدر و مادرش دانست که پس از اختلافات بسیار سرانجام در هفت سالگی مایکل از یکدیگر جدا شدند.

موفق ترین ورزشکار جهان در سال ۱۹۸۵ در مریلند آمریکا به دنیا آمد. بسیاری موفقیت های چشمگیر او را به دلیل خصوصیات فیزیکی و خاصش می دانند، فاصله بین دو دست مایکل برابر با ۲۰۱ سانتیمتر (ارتفاع یک انسان بلند قد) است که از قد او ۱۹۳ سانتیمتری او بیشتر است! علاوه بر این مفاصل نرم و سایز بزرگ پاهای او هم در این خصوص مزید بر علت بوده است.

فلپس علاوه بر مدال های بسیار، عنوان جوانترین ورزشکار آمریکایی حاضر در المپیک را نیز یدک می کشد. او در سال ۲۰۰۰ تنها ۱۵ سال داشت که از طرف مربیان تیم آمریکا برای شرکت در المپیک سیدنی دعوت شد. مایکل یک سال بعد و در سال ۲۰۰۱ توانست لقب جوانترین عضو تیم ملی آمریکا که موفق به کسب مدال شده است را هم از آن خود کند.

بیوگرافی این چهره موفق هر چه نداشته باشد سرشار است از مدال و پیروزی. مایکل فلپس بیشتر از هر انسان دیگری از المپیک مدال گرفته و صاحبت رکوردهای زیادی است. برخی از این رکوردها مربوط به رشته ورزشی او هستند و برخی مربوط به عناوین؛ اما هیجان انگیزترین رکورد شکنی او شکستن رکوردی ۲۰۰۰ ساله است. مایکل توانست رکورد بیشترین قهرمانی المپیک را که ۲۰۰۰ سال در اختیار خدای المپیک، لیونیداس بوده را در سال ۲۰۱۶ و با احتساب قهرمانی های تیمی بشکند و خدای جدید المپیک شود. لئونیداس با کسب ۱۶ مقام المپیک پیش از مایکل این رکورد را کسب کرده بود. فلپس در مجموع ۲۲ مدال طلا از شرکت در پنج المپیک دارد که ۹ طلا را در رقابت های تیمی به دست آورده است.

مایکل فلپس در کمال تعجب از نوادر ورزشکاران غیر ایرانی است که دو بار اعلام بازنشستگی کرده است و معکوس همکاران ایرانی خود بعد از بازگشت هم موفقیت های خود را ادامه داده است. او ابتدا در سال ۲۰۱۲ اعلام بازنشتگی کرد و دو سال هم روی حرف خود پایبند بود؛ اما دو سال بعد احساس کرد هنوز قدرت مبارزه و کسب مدال را دارد و در سال ۲۰۱۴ به رقابتها بازگشت. مایکل در المپیک ۲۰۱۶ کاری کرد کارستان و موفق به کسب پنج مدال طلا و یک نقره شد.

فلپس در زندگی شخصی و زناشویی خود کمترین پستی و بلندی را تجربه کرده است. او پس از چهار سال دوستی با نیکول جانسون، سرانجام در سال ۲۰۱۵ با او ازدواج کرد، اما این مراسم و ازدواج را از عموم مخفی کرد تا سال ۲۰۱۶ که موضوع توسط یک شبکه خبری برملا شد. مایکل و نیکول در همان سال صاحب یک فرزند پسر شدند و نام او را رابرت گذاشتند. این دو هنگام تنظیم این مطالب در انتظار فرزند دوم خود هستند.

مایکل آنقدر در زندگی خود کم اشتباه بوده که تنها یک بار رانندگی با وجود صرف مشروبات الکلی و یک عکس همراه با سیگار ماریجوانا نقطه سیاه در زندگی او به حساب می آید! او برای این اشتباه به ۱۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شد و مجبور شد برای کم شدن مجازاتش چندین سخنرانی در رد و محکومیت اشتباه خود داشته باشد.

مایکل فلپس برای انتقال تجربه های گرانبهای خود به نسل آینده تا کنون اقدام به تالیف دو کتاب کرده است. او در سال ۲۰۰۸ کتاب «داستان من» و در سال ۲۰۰۹ «مایکل فلپس بدون حد و مرز» را تالیف کرد. هر دوی این کتابها پیرامون راز موفقیت او در زندگی ورزشی هستند. زندگی این رکورددار شنای ۱۰۰ متر،‌ ۲۰۰ متر و ۴۰۰ متر و رکورددار شنای ۲۰۰ متر آزاد، ‌و ۲۰۰ متر مختلط جهان می تواند سرلوحه بسیاری برای دانستن رازهای نیل به موفقیت باشد. ۶۵ مدال طلا، ‌۱۳ نقره،‌ و ۳ برنز جهانی، ۷ بار کسب عنوان بهترین شناگر سال و ۹ بار کسب عنوان بهترین شناگر سال آمریکا از این ورزشکار آمریکایی چهره ای اسطوره ای و دست نیافتنی ساخته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.